Виробництво

Шпон — це тонкий шар деревини певної товщини у вигляді листа. Отримують його шляхом стругання деревини листяних і хвойних порід. Застосовується як облицювальний матеріал.

За діючими стандартами, для виробництва шпону в основному використовується стовбурова деревина. Вимоги до якості фанерної сировини вказані в ГОСТ 9463-88 (СТ СЕВ 1144-78) «Лесоматериалы круглые хвойных пород. Технические условия», ГОСТ 9462-88 (СТ СЕВ 1144-78 та СТ СЕВ 4187-83 ) «Лесоматериалы круглые лиственных пород. Технические условия» та ДСТУ 13-023-98 «Лісоматеріали круглі для стругання. Технічні умови».

Відповідно вимогам «Правил визначення країни походження товару» затвердженим Рішенням Ради керівників урядів СНГ від 20.11.2009 р. шпон строганний та лущенний твердолистяних порід виготовляється із сировини тільки українського походження. Тобто рахується виготовленим в Україні. Категорія походження «П».

Для виготовлення шпону використовують кряжі листяних порід довжиною не менше 1,5 м та діаметром 24 см і більше, а для шпилькових порід — відповідно від 2,5 м та діаметром від 32 см. Сировина повинна бути 1-го та 2-го сортів.

Стругання шпону здійснюється на станку для фанерування , верстаті деревообробному для лущення шпону з попередньо закріпленої деревини. Фактичний вихід шпону струганого з одного м3 сировини становить:

  • товщиною 0,6-0,55 мм ≈ 700-1000 м2;
  • товщиною 1,50 мм ≈ 280-320 м2.

Після стругання у шпоні залишається значна кількість вологи, яку необхідно якнайшвидше вивести. Для цього проводять технологічну операцію сушіння. Лист шпону має незначну товщину і великі розміри по довжині та ширині волокон. При сушінні деревини найбільше вологи з одиниці площі виводиться з бокової поверхні — приблизно на 70% більше, ніж з торців. Це впливає на процес та способи, які використовуються при сушінні шпону.

Для сушіння шпону на підприємстві використовується конвективний спосіб сушіння. При конвективному способі сушіння теплова енергія передається шпону внаслідок обмивання його газоповітряною сумішшю у стрічкових (сітчастих) і камерних сушарках безперервної дії.

Час сушіння шпону при постійній швидкості циркуляції агента сушіння залежить від породи деревини, товщини шпону, його початкової та кінцевої вологості, температури та вологості агента сушіння. Якість висушеного шпону в значній мірі визначається дотриманням відповідних параметрів протягом всього процесу сушіння.

Шпон сортують за видом текстури та сортами. Сортотвірними ознаками є вади деревини та дефекти обробки. Залежно від вад деревини і розмірів листів шпону по довжині і ширині шпон поділяють на 1-й та 2-й сорти.

Сортування шпону здійснюється після виходу його з сушарки і суміщається з обрізкою на гільйотинних ножицях. Сортування виконується вручну. При виході листів шпону з сушарки їх складають у пачки з парною кількістю листів (не менше 10) у такому самому порядку, в якому вони були отримані при струганні, тобто з однієї заготовки. Пачки підбирають за видами, тобто радіального (Р), напіврадіального (НР) і тангентального (Т) шпону та відповідно 1-го або 2-го сорту.

Листи шпону обрізають на гільйотинних ножицях. Пачку шпону  послідовно обрізають з чотирьох боків на двох поздовжніх ножицях  (по одній кромці на верстаті) і на двох торцевих ножицях. Обрізані пачки зв’язуються нитками. Пачки шпону однієї породи, сорту і розмірів складають у піддони. На пачки наносять такі дані:

  • назва підприємства-виробника;
  • порода деревини;
  • вид шпону;
  • сорт, товщина;
  • кількість шпону у пачках, листах і квадратних метрах;
  • номер стандарту.

Зберігають шпон у закритих приміщеннях при температурі від -40 до +40 °С з відносною вологістю не більше 80%.

В процесі виробництва шпону жодних хімічних речовин не використовується.

Ми використовуємо файли Cookie, щоб зробити наш сайт максимально зручним для Вас. Натиснувши “Приймаю” Ви дозволяєте використовувати файли Cookie на нашому сайті. Дізнатись більше